Szembeszálltak Trianonnal!
1919. január 29-én a környéken állomásozó katonák kiverték a megszálló csehszlovák katonaságot Balassagyarmatról. A balassagyarmati polgárok, vasutasok bátorságának köszönhetően egy darabka földdel több maradt meg ősi hazánkból.
„1919. január 29-én a környéken állomásozó katonák – a város polgárainak, vasutasainak kezdeményezésére és segítségével – kiverték a megszálló csehszlovák katonaságot Balassagyarmatról. Tettük a katonai vitézség, a hazaszeretet és a polgári összefogás példájaként tartjuk számon. A „csehkiverés” emléke kitörölhetetlen része lett a balassagyarmatiak öntudatának.” - olvasható a Tyekvicska Árpád által szerkesztett, Civitas Fortissma című könyvben.
Valóban, a város lakói minden évben büszkén emlékeznek a hősi eseményekre, 1998-tól már hivatalos keretek között is. Ez év január 29-én lesz ennek az események 90 éves évfordulója. Alább következzenek az események, kicsit részletesebben.
1918. november 2-án lépett először cseh-morva katona Magyarország területére, 1919. január 3-án a csehszlovákok már Losoncon voltak. Vizy Zsigmond százados sikertelen kísérletet tett egy jelentős létszámú, jól felfegyverzett reguláris egység felállítására.
1919. január 15-én a csehszlovák katonaság több ponton átlépte az Ipolyt. Ezt követően egy különítmény bevonult Balassagyarmatra, majd elfoglalták a vasútállomást, a postát és a laktanyát. Az itt állomásozó magyar csapatok távoztak a városból. Balassagyarmat elfoglalása még a megalázó demarkációs egyezmény előírásai szerint is jogsértő volt. Balassagyarmatot Csehszlovákiához tartozónak nyilvánították.
Január 27-én történelmi gyűlésre került sor a vármegyeházán, hol ellenállásra buzdító beszédek hangzottak el. Másnap a vasutasok küldöttséget menesztettek Magyarnándorba, az ott állomásozó katonaság vezetőihez, Bajatz Rudolf és Vizy Zsigmond századosokhoz, segítséget kérve a megszállók kiveréséhez. 1919. január 29-én a századosok csapatai, a balassagyarmati vasutasokkal kiegészülve, támadást intéztek a csehszlovák katonaság ellen. Bajatz egy cseh vasutast küldött be a laktanyába, megadásra szólítva fel az ellenséget, azok ki is tették a fehér zászlót, azonban a laktanya felé futó magyar katonákat sortűzzel fogadták. Később a hadügyminiszter rendeletére Balassagyarmatra érkezett az iglói géppuskás tanfolyam egysége, Kattauer Rudolf főhadnagy vezetésével. Rohamot intéztek a laktanya ellen, az ellenség megadta magát. Balassagyarmat felszabadult!
A balassagyarmati polgárok, vasutasok bátorságának köszönhetőn, egy darabka földdel több maradt meg ősi hazánkból.
(Szent Korona Rádió)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése